Star Wars Afişlerinin Yaratıcısı: John Berkey ve Sanatı

Minnesota’daki küçük bir kasabada yaşamının neredeyse tamamını yaşayan ve nadiren evinden yola çıkan birisi olan John Berkey, dünyaya, en vahşi hayallerimizin ötesinde, zaman ve mekanda bir geleceğin benzersiz bir vizyonunu gösterdi. Bilimkurgu sanatçısı olarak özellikle çok karmaşık ayrıntılarla süslenmiş, dış mekan yoluyla yükselen çok yönlü şekillerin büyük zarif uzay yolculuğu resimleri ile tanınır.

 

60lı yıllarda John, NASA tarafından astronot ve uzay programında, yeryüzünün atmosferinin ve sonunda ayın ötesine geçme çabalarının bir parçası olarak resim yapmakla görevlendirildi. 1972’de John, Ballantine Books’un STAR serisi için göz kamaştırıcı bir dizi tabloyla dünyadaki bilimkurgu hayranlarının dikkatini çekti. Bu eserin yayınlanmasının ardından, bilimkurgu kitabı kapaklarında daha fazla uzay gemisinin görünmesi talebi oldu. 2004 yılında Illustrators Cemiyeti’ne , 2004 yılında Ünlüler Listesi’ne girdiği zamana kadar , John zamanının en yenilikçi ve etkili fütürist ressamı olarak adlandırıldı.

Kariyerinin başlarında Berkey

John, sekiz yıl süreyle Brown ve Bigelow’un kişisel sanatçısı olarak çalıştı ve burada yılda yetmiş kadar takvim resmi üretti. Bu takvimlerden çoğu, yol, köprü ve demiryolu inşaatı ile madencilik, nakliye, öğütme ve çiftçilik gibi ilgili endüstrilere sahipti ve hepsi çok fazla araştırmaya ihtiyaç duyuyordu, böylece bu görüntüler zaman ve zamana uygun yöntem, makina ve giysi teknolojilerini yansıtıyordu. Bu eser, John Berkey’nin ustalıklı yorumu ile geçmişin muhteşem bir hikayesini anlattı. Geçmiş ile geleceği aydınlatmak için hayal gücünü kullanmasının yanısıra olabilecek her konuda çağdaş sahneler çiziyordu.

Onun sanat gibi film afişlerinde, reklamlarda, kitap ve dergi kapakları çıktı Kral Kong , Star Wars ve Yüce Inferno ve üzerinde ABD posta pulları . 1991 yılında tekrar 1983 ve Noel Baba Noel Damga O boyalı Her yaştan güzel kadınlar, arabalar … klasik ve yenilikçi, felaket sahneleri, manzara, deniz manzarası, spor olayları, festivaller, uçaklar, monoraylar … ne istediği sorulursa. Herşeyi farklı bir perspektiften görebilmek onun yeteneğiydi. John’un çizimleri, geçmiş, şimdiki ve geleceğin yaşamının tüm özelliklerini tasvir etti. Bu sessiz ve düşünceli dahi belki de daha çok araştırılmalı ve bilinmeli.

 


http://johnberkey.com/about/

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir